Kashgai Kelim Modern
Med nöje får vi presentera en modern, naturfärgad kelimmatta, handvävd och mönstrad med spännande linjer i sval skandinavisk stil. Den blir ensam i sitt slag, då tanken hos oss är att du som kund skall in i det längsta få inreda med unika skapelser.
I grunden ligger där en melerad naturfärgad, beige botten med ett mönster i olika mjuka och ljusa nyanser av grått och nougat. En fin avvägning mellan förutbestämd arkitektonisk formgivning och spontan konstnärlig mjukhet. Den bidragande anledningen är den klassiska kelimtekniken där vävarens personliga manér tillåts prägla mattans struktur tillsammans med materialets naturliga skiftningar och spinning.
Tveka inte att bli ägare till denna coola kelimmatta i nordisk stil.
Typ: | ![]() |
Kashgai kelimmatta |
Storlek: | Ca 200 x 285 cm | |
Pris: | 14 200 kronor | |
Ursprung: | Södra Iran | |
Teknik: | Handvävd persisk kelim. Slätvävd matta i slitsteknik. | |
Inslag: | Ull | |
Varp: | Ylle | |
Tips: | Dammsug med plana munstycket, undvik fransarna. Ta bort fläckar med vatten och ljus handduk/trasa, kanske tillsammans med en mild tvållösning såsom utspädd såpa. | |
Halkskydd: | Med ett bra mattunderlägg ligger kelimmattan stadigt på golvet, samtidigt som den blir enkel att dammsuga. Läs mer om halkskydd → |
|
Säljs: | i Göteborg | |
Referens: | 35077 |
Läs också: Mer om kelim – Slätvävda konsthantverk