BUTIKEN UPPHÖR INTE
DEN GÅR TILL HISTORIEN!
I mars 2012 efter 50 år på Stortorget i Malmö avvecklas Arhans anrika butik.
Text: Kerim Arhan
De röda fasadskyltarna till Turkiska Magasinet står fortfarande intakt förvarade i källaren på Stortorget 13 i Malmö. Förvarade med samma respekt och omtanke som Mustafa Arhan under det gångna halvseklet har förvaltat och utvecklat sitt fadersarv som orientmatthandlare och inte minst som kännare av orientaliska konsthantverk i fjärde generation.
1961 öppnade Mustafa tillsammans med sin far Akif Arhan, tillresta från hemstaden Stockholm, just Turkiska Magasinet på Stortorget i Malmö sedermera Arhan Orientaliska Mattor. När man i entrén greppar det runda trähandtaget med den turkiska flaggans halvmåne och stjärna och skjuter upp dörren slås man omedelbart av en välkomnande doft av ull. Inte bara en doft från de befintliga mattorna utan även från de otaliga som kommit in och gått ut ur butiken under 50 år.
Man kan tycka att det låter metaforiskt eller nostalgiskt formulerat men inte desto mindre sant. De drömska valven och den orientaliska atmosfären med de mattbeklädda väggarna och de rymliga lokalernas eleganta exponering har genom åren varit butikens signum.
Jag undrar om det finns någon butik eller något företag på Stortorget i Malmö som upprättades under början av 60-talet som fortfarande finns kvar utöver Arhan Orientaliska Mattor. Det är hursomhelst en oerhörd bedrift som få eller inga andra verksamheter kan skryta med och som är allt annat är än en slump. Bröderna Arhans sinne för kvalité och deras unika kunskap, samt känsla för kundbemötande har möjliggjort för dem att etablera namnet Arhan som det främsta varumärket för orientaliska mattor i Skandinavien.
Men som alla sagor kommer även denna till ett slut. Mustafa slår igen dörren för gott för att ägna sig åt privata projekt samt fortsätta sitt uppdrag som Turkiets Generalkonsul i Malmö.
För Arhan Orientaliska Mattor som varumärke fortsätter verksamheten på Kyrkogatan i Göteborg i regi av brodern Serefs son Ali Arhan där han i femte generation vidareför familjetraditionen i samma unika anda som det har gjorts av bröderna Seref, Sabah och Mustafa med start av pappa Akif Arhan i Stockholm sedan 1930.
För de som vill ta en sista chans att införskaffa ett unikt orientaliskt konsthantverk från Arhan i Malmö eller helt enkelt bara njuta av att se dem är ni varmt välkomna. Butiken har öppet till och med mars 2012.
|